Logo
Domovská stránka / všeobecné informace
 
VŠEOBECNÉ INFORMACE
 
konstrukce, rám, vidlice

Konstrukce rámů kol AZOR jakožto městských kol je charakteristická úhlem hlavové trubky
 • 67° (= vzpřímený posez)
 • 72 ° (lehce vzpřímený posez).
Vzpřímený posez je velmi pohodlný a je vhodnou "prevencí" proti bolesti zad. Lehce vzpřímený posez umožňuje sportovnější jízdu nebo jízdu na delší vzdálenosti, přičemž se ale zdaleka nejedná o sportovní posez jako na horských nebo silničních kolech, která mají jiné přednosti, avšak ohnutá záda časem trpí.
 
Rámy jsou buď ocelové nebo hliníkové.
 • předností ocelových rámů je jejich pevnost a tím i lepší přenos energie ze šlápnutí do pedálů až do otáčení kola, a to s minimálnámi energetickými ztrátami. Tento efekt je dále umocněn kvalitními ráfky a silnými paprsky (dráty) kol. Výsledkem je pocit překvapivě snadné jízdy - samozřejmě v příhodném terénu - přes pochopitelnou vyšší hmotnost kol
 • naopak výhodou hliníkových rámů je obvykle nižší hmotnost (velmi lehká jsou např. kola IJJSEL nebo FLEVOLAND) oba  zahrnuté do kategori SPECIÁLY), avšak díky charakteristickým vlastnostem materiálu není přenost energie tak dokonalý jako u rámů ocelových. Toto je u některých rámů (ALU PRACANT, ALU BABIČKA) kompenzováno masívností trubek rámu - pochopitelně ale zase s dopadem do vyšší hmotnosti rámu kola
Rovněž tak vidlice jsou buď ocelové nebo hliníkové, popř. mohou být u některých typů i odpružené.

pneumatiky
Kola jsou dodávána se širokými pneumatikami (47 nebo 50 mm) nebo s úzkými pneumatikami (37 mm), výjimečně i se šířkou pneumatik 42 mm (např. odlehčené kolo IJJSEL s hliníkovým rámem zařazené do kategorie SPECIÁLY).
Širší pneumatiky s pohodlnou dojezdovou vzdáleností cca 10 km jsou vhodné do městských center s rovinatějším, popř. mírně zvlněným terénem. Výraznou předností je jízdní komfort a pocit velmi pohodlné jízdy. Tyto pneumatiky ignorují menší nerovnosti (dlažební kostky, mříže kanálů) a jízda na nich je bezpečnější. Nevýhodou je o něco větší valivý odpor, to znamená o něco obtížnější jízda v kopcích.
Naopak úzké pneumatiky s pohodlnou dojezdovou vzdáleností cca 25 km umožňují jízdu na delší vzdálenosti, mají menší valivý odpor a je tudíž na nich snadnější jízda v kopcích. Nelze však na nich docílit pocit jízdního komfortu jako na pneumatikách širokých.

brzdy
U kol AZOR jsou
 • ve velké většině brzdy válečkové. Jejich výhodou je především do určité míry bezúdržbovost (jsou zabudované a tím kryté před znečištěním). Další výhodou  je také možnost změny převodů nejen za jízdy, ale i na místě (např. před přechodem) bez rizika spadnutí řetězu. Účinnost válečkových brzd však není konstruována na jízdu ve velmi kopcovitém terénu vyžadujícím časté a dlouhé brždění
 • v několika případech brzdy čelisťové (u typů, kde je prioritou jejich odlehčení, jako např. u kol IJJSSEL nebo FLEVOLAND z kategorie SPECIÁLY)
 • v jednom případě (u kola EIFFEL) je použita brzda kotoučová umožňující delší a intenzivní brždění i v kopcovitém terénu
 • hydraulické brzdy jsou používány např. u tandemů

převody
Kola jsou dodávána
 • nejčastěji se 3 nebo 7 převody (SHIMANO NEXUS),
 • v některých případech - např. u kola IJSEEL z kategorie SPEICÁLY je přehazovačka 8stupňová
 • mohou být na přání i bez převodů, se 2 převody (SRAM) nebo se 14 převody (ROHLOF) - to však není obvyklé, v tom posledním případě především kvůli výrazně vyšší ceně.
 • za pozornost však stojí přehazovačka NuVinci, kde dochází k plynulé změně převodů - tj. ne po stupních, ale plynule otáčíte převodovým kolečkem a na displeji vidíte reliéf terénu vhodný pro aktuální nastavení převodů. Je to atraktivní, příjemné, cena je však + 5 tis Kč, ale i přesto je to některými zákazníky oblíbená varianta.

nosiče
Kola jsou dodávána
 • bez nosičů,
 • se zadním nosičem
 • s předním odnímatelným nosičem.
Nosiče mohou být vybaveny popruhy (obvykle značky BIBIA).
 
Infomace o sedlech, ochraně proti přetáčení, krytech řetětu, variantách výbyva a případné další informace poskytneme na vyžádání.

PORADÍME VÁM S VÝBĚREM
V návaznosti na vyplněný formulář  Vám zašleme doporučení, jak se v e-shopu pohybovat a na jaká kola se orientovat, popř. pošleme přehled vhodných kol pro Vás.
běžná dojezdová vzdálenost *
terén převážně *
typ rámu *
užití *
lze vyplnit i více možností
termín dodání *
 *
hmotnost (kg)
 *
ochrana osobních údajů *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Podívejte se na  DESET A JEDEN DŮVOD, PROČ KOLA AZOR.  Pokud při výběru kola tápete, přečtěte si pár slov o tom  JAK VYBRAT KOLO.  V naší nabídce si vyberou jak pánové, tak především dámy - poznejte  PŘEDNOSTI DÁMSKÉHO MĚSTSKÉHO KOLA.  Chcete vědět jak  DEMONTOVAT ZADNÍ KOLO?  Chcete si nechat VAŠE KOLO POJISTIT ?  Rádi zodpovíme  VAŠE DOTAZY.

Volejte v pracovní dny 8 - 17:00 hodin

+420 498 779 110
kolazholandska@merka.cz
showroom
 
Navštivte některý z našich showroomů
 

 
Hradec Králové - Vážní 857    (žlutá budova MERKA SPEDITION, s.r.o.)

Praha - Kbely, Žacléřská 1040/1   (za Billou doprava)
Mapa pobočka Zobrazit na mapě
© Kola z Holandska