Logo
Domovská stránka / všeobecné informace
 
VŠEOBECNÉ INFORMACE
 

konstrukce, rám, vidlice

Konstrukce rámů holandských městských kol AZOR umožňuje jízdu s rovnými zády, což je dáno úhlem hlavové trubky

 • 67° (= vzpřímený posez) - u všech kol se silnými pneumatikami (47-50 mm) a části kol s úzkými pneumatikami (37 mm)
 • 72 ° (lehce vzpřímený posez) u části kol s úzkými pneumatikami (37 mm)

Vzpřímený posez je velmi pohodlný a je vhodnou "prevencí" proti bolesti zad. Lehce vzpřímený posez umožňuje sportovnější jízdu nebo jízdu na delší vzdálenosti, přičemž se ale zdaleka nejedná o sportovní jízdu v předklonu jako na horských nebo silničních kolech - ta mají jiné přednosti, avšak ohnutá záda časem trpí.

Rámy jsou buď ocelové nebo hliníkové, ve výjimečných případech chrommolybdenové.

 • předností ocelových (popř. chrommolybdenových) rámů je jejich pevnost a tím i lepší přenos energie ze šlápnutí do pedálů až do otáčení kola s minimálními energetickými ztrátami. Tento efekt je dále umocněn kvalitními ráfky a silnými paprsky (dráty) kol. Výsledkem je pocit překvapivě snadné jízdy - samozřejmě v příhodném terénu - přes pochopitelnou vyšší hmotnost kol
 • výhodou hliníkových rámů je obvykle nižší hmotnost (velmi lehká jsou např. kola IJJSEL,  FLEVOLAND nebo kola s rámem ALU EIFFEL), avšak díky charakteristickým vlastnostem materiálu není přenos energie tak dokonalý, jako u rámů ocelových. Menší pevnost hliníku je u některých rámů (např. ALU PRACANT, ALU BABIČKA) kompenzována masívností trubek rámu - pochopitelně ale zase s dopadem do vyšší hmotnosti rámu kola.

Vidlice jsou buď ocelové nebo hliníkové, popř. mohou být u některých typů i odpružené.

 

pneumatiky

Kola jsou dodávána se širokými pneumatikami (47 nebo 50 mm) nebo s úzkými pneumatikami (37 mm), výjimečně i se šířkou pneumatik 42 mm (např. odlehčené kolo IJJSEL s hliníkovým rámem zařazené do kategorie SPECIÁLY).

Širší pneumatiky s pohodlnou dojezdovou vzdáleností cca 10 km jsou vhodné do městských center s rovinatějším, popř. mírně zvlněným terénem. Výraznou předností je jízdní komfort a pocit velmi pohodlné jízdy. Tyto pneumatiky ignorují menší nerovnosti (dlažební kostky, mříže kanálů) a jízda na nich je bezpečnější. Nevýhodou je o něco větší valivý odpor, to znamená o něco obtížnější jízda v kopcích.

Naopak úzké pneumatiky s pohodlnou dojezdovou vzdáleností cca 25 km umožňují jízdu na delší vzdálenosti, mají menší valivý odpor a je tudíž na nich snadnější jízda v kopcích. Nelze však na nich docílit pocit jízdního komfortu jako na pneumatikách širokých.

 

brzdy

U kol AZOR jsou používány

 • ve velké většině brzdy válečkové (označení NN - přední i zadní válečková). Jejich výhodou je především do určité míry bezúdržbovost (jsou zabudovány a tím kryty před znečištěním). Další výhodou  je také možnost změny převodů nejen za jízdy, ale i na místě (např. před přechodem) bez rizika spadnutí řetězu. Válečkové brzdy však nejsou konstruovány vzhledem k o něco menší účinnosti a možnosti přehřívání pro jízdu v horském terénu vyžadujícím časté a dlouhé brždění
 • v několika případech brzdy čelisťové (označení VV - přední i zadní čelisťová) - obvykle u typů, kde je prioritou jejich odlehčení, jako např. u kol IJJSSEL nebo FLEVOLAND z kategorie SPECIÁLY
 • výjimečně jsou použity brzdy kotoučové (označení SS - přední i zadní kotoučová) umožňující delší a intenzivní brždění i v kopcovitém terénu
 • hydraulické brzdy jsou používány např. u tandemů nebo u cargo biků.

 

převody

Kola jsou dodávána

 • nejčastěji se 3 nebo 7 převody (SHIMANO NEXUS),
 • v některých případech - např. u kola IJSEEL z kategorie SPEICÁLY je přehazovačka 8stupňová
 • mohou však být i pouze s jedním převodem nebo naopak s přehazovačkou NuVinci (Enviolo), kde dochází k plynulé změně převodů - tj. ne po stupních, ale plynule otáčením převodového kolečkem. Na malém displeji na řídítkách je přitom zobrazen reliéf terénu vhodný pro aktuální nastavení převodů (od krajní polohy „rovinka“ až po druhou krajní polohu „kopeček“). Je to atraktivní, příjemné, cena je však cca + 5 tis Kč, ale i přesto je to některými zákazníky oblíbená varianta.

 

nosiče

Kola jsou dodávána

 • bez nosičů,
 • se zadním nosičem
 • s předním odnímatelným nosičem.

Nosiče mohou být vybaveny popruhy (obvykle značky BIBIA).

 

Sedla, ochrana proti přetáčení řídítkem, kryty řetězu, varianty výbavy

Informace poskytneme na vyžádání.

PORADÍME VÁM S VÝBĚREM
V návaznosti na vyplněný formulář  Vám zašleme doporučení, jak se v e-shopu pohybovat a na jaká kola se orientovat, popř. pošleme přehled vhodných kol pro Vás.
běžná dojezdová vzdálenost *
terén převážně *
typ rámu *
užití *
lze vyplnit i více možností
termín dodání *
 *
hmotnost (kg)
 *
ochrana osobních údajů *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Dodání na území ĆR u objednávek od 20 000 Kč ZDARMA, jinak dopravné 1 500 Kč. OSOBNÍ ODBĚR SE SLEVOU 5%.
Podívejte se na  DESET A JEDEN DŮVOD, PROČ KOLA AZOR.  Pokud při výběru kola tápete, přečtěte si pár slov o tom  JAK VYBRAT KOLO.  V naší nabídce si vyberou jak pánové, tak především dámy - poznejte  PŘEDNOSTI DÁMSKÉHO MĚSTSKÉHO KOLA.  Chcete vědět jak  DEMONTOVAT ZADNÍ KOLO?  Chcete si nechat VAŠE KOLO POJISTIT ?  Rádi zodpovíme  VAŠE DOTAZY.

Volejte v pracovní dny 8 - 17:00 hodin

+420 498 779 110
kolazholandska@merka.cz
showroom
 
Navštivte náš showroom
 

 
Hradec Králové - Vážní 857    (žlutá budova MERKA SPEDITION, s.r.o.)
Mapa pobočka Zobrazit na mapě
© Kola z Holandska | Nastavení cookies